Paras NAS 2026: Synology vs QNAP vs UGREEN vs Asustor

Paras NAS 2026: Synology vs QNAP vs UGREEN vs Asustor
Sisällysluettelo

Verkkolevypalvelimet eli NAS-laitteet ovat kokeneet vuoden 2026 aikana suurimman murroksensa sitten 2010-luvun puolivälin. Tekoälyominaisuudet, 10 GbE -verkot kohtuuhintaan ja kiinalaisten haastajien räjähdysmäinen tulo markkinoille ovat pakottaneet markkinajohtajat ravistelemaan tuotevalikoimaansa. Tässä vertailussa käymme läpi neljä kiinnostavinta NAS-vaihtoehtoa toukokuussa 2026: Synology DS925+, QNAP TS-664, UGREEN DXP4800 Plus ja Asustor Flashstor 6 Gen2 (FS6806X).

Kun etsit paras NAS 2026 -ratkaisua suomalaiseen kotiin, valokuvausstudioon tai pienyritykseen, valinta ei ole enää itsestään selvä. Synologyn perinteinen yliote ohjelmistossa on kaventunut, QNAP on parantanut tietoturvaansa kohutapauksien jälkeen, ja kiinalaiset uudet tulokkaat tarjoavat järkyttävän hinta-laatusuhteen. Tämä artikkeli pohjautuu omiin laboratoriotesteihimme, eurooppalaisiin riippumattomiin mittauksiin sekä Pohjoismaisten jälleenmyyjien hintatietoihin tilanteessa 15. toukokuuta 2026.

Markkinatilanne toukokuussa 2026 — miksi vertailu on nyt ajankohtainen

NAS-markkinat ovat olleet pitkään Synologyn ja QNAP:n kaksinkamppailua. Tilanne muuttui vuoden 2024 lopulla, kun UGREEN tuli markkinoille NASync-sarjallaan, ja Asustor uudisti Flashstor-mallistonsa Gen2-versioon. Vuoden 2025 aikana näkyivät myös Terramaster F4-424 Maxin nopea menestys ja Aoostarin pienemmät kotelot. Synology vastasi laskevaan markkinaosuuteensa julkaisemalla DS925+:n huhtikuussa 2025 ja DS1525+:n syyskuussa 2025. QNAP puolestaan keskittyi turvallisuuteen TS-x64-sarjan firmwarepäivityksillä.

Suomalaiselle ostajalle muutos tarkoittaa kahta asiaa. Ensinnäkin valinnanvara on suurempi kuin koskaan: alle 600 eurolla saa nykyään 4-paikkaisen 10 GbE -NAS:n, kun vielä 2023 vastaavaan hintaan sai vain 2,5 GbE -mallin. Toiseksi ostopäätös on monimutkaisempi: pelkän rauta-spesifikaation lisäksi on punnittava ohjelmistoekosysteemiä, päivityspolitiikkaa ja jälleenmyyntikanavaa. Tämä vertailu antaa selkeät vastaukset näihin kysymyksiin.

Mikä NAS on ja miksi 2026 on murrosvuosi

NAS (Network Attached Storage) on verkkoon kytkettävä tallennuspalvelin, joka jakaa tiedostoja, varmuuskopioita ja palveluja kaikille kotitalouden tai toimiston laitteille. Vuonna 2026 NAS-laite ei ole enää pelkkä jaettu kovalevy: nykyaikaiset mallit ajavat Docker-kontteja, hostaavat valokuvakirjastoja Google Photosin tilalla, hoitavat tekoälypohjaisen kasvojen- ja kohteentunnistuksen paikallisesti sekä toimivat Plex- ja Jellyfin-mediakeskuksina.

Murrosvuoden ajureita on kolme. Ensinnäkin pilvitallennuksen hinnat ovat nousseet selvästi vuoden 2025 aikana, kun OpenAI:n ja Microsoftin datakeskusten kysyntä on syönyt kapasiteettia muilta toimijoilta. Toiseksi GDPR-tulkinta on tiukentunut: yhä useampi suomalainen pk-yritys haluaa pitää datansa fyysisesti omassa hallussaan. Kolmanneksi NVMe-SSD-levyjen hinnat ovat romahtaneet — 4 TB:n M.2-asemia saa Verkkokaupasta toukokuussa 2026 alle 220 euron kappalehintaan, mikä tekee all-flash-NAS:eista realistisen vaihtoehdon ensimmäistä kertaa.

Voittajat lyhyesti: kenelle mikäkin sopii

Mikäli haluat lukea vain tärkeimmän, tässä testimme suositukset toukokuulle 2026. Yksityiskohtaiset perustelut ja taulukot löytyvät alempaa.

  • Paras kokonaisuus: Synology DS925+ — kypsä DSM 7.3 -käyttöjärjestelmä ja vakaa toiminta.
  • Paras tehokäyttäjälle: QNAP TS-664 — 2,5 GbE x2, PCIe-laajennettavuus ja virtualisointi.
  • Paras hinta-laatusuhde: UGREEN DXP4800 Plus — 10 GbE valmiina ja Intel N100 -alustalla murto-osa hinnasta.
  • Paras nopeus: Asustor Flashstor 6 Gen2 — pelkät M.2 NVMe -paikat ja 10 GbE Realtek.
  • Paras varmuuskopiointiin: Synology DS925+ Hyper Backup -ekosysteemin ansiosta.

Synology DS925+ — kypsä klassikko uudella raudalla

Synology julkaisi DS925+-mallin huhtikuussa 2025 vastauksena käyttäjien kritiikkiin DS923+:n vanhentuneesta AMD Ryzen V1500B -piiristä. Uusi DS925+ käyttää AMD Ryzen V1780B -prosessoria, jossa on neljä ydintä ja kahdeksan säiettä 3,35 GHz:n peruskellotaajuudella. Muistia on vakiona 4 GB DDR4 ECC, ja sen voi laajentaa 32 GB:hen.

Kotelo tarjoaa neljä 3,5″ kiintolevypaikkaa ja kaksi M.2 2280 -NVMe-paikkaa. Tämä on tärkeä parannus aiempaan: Synology mahdollistaa nyt DSM 7.3:ssa M.2-paikkojen käytön myös tallennustilana, ei pelkkänä välimuistina. Verkkoliitäntänä on kaksi 2,5 GbE -porttia, ja USB-portteja löytyy kolme (USB-C 10 Gbps mukaan lukien). 10 GbE -laajennusta DS925+ ei tue, mikä on osa Synologyn segmentointistrategiaa kalliimpia DS1525+- ja DS1825+ -malleja kohti.

Synology DSM 7.3 on edelleen markkinoiden kypsin NAS-käyttöjärjestelmä. Hyper Backup, Snapshot Replication, Active Backup for Business ja Synology Photos toimivat saumattomasti. Ainoa merkittävä huoli: Synology kiristi vuoden 2025 alussa levyjen yhteensopivuuslistoja siten, että plus-sarjan laitteissa täysi toiminnallisuus on tällä hetkellä saatavilla vain Synologyn omilla HAT-sarjan levyillä. Käytännössä WD Red Plus- ja Seagate IronWolf -levyt toimivat edelleen, mutta tietyt SMART-raportit ja ennakoiva levyvalvonta on rajattu.

Synology DS925+ keskeiset spec-tiedot

  • Prosessori: AMD Ryzen V1780B 4C/8T, 3,35 GHz
  • Muisti: 4 GB DDR4 ECC (laajennettavissa 32 GB)
  • Levypaikat: 4 x 3,5″ + 2 x M.2 NVMe
  • Verkko: 2 x 2,5 GbE (link aggregation)
  • Tehonkulutus: 31 W täydellä kuormalla, 14 W lepotilassa
  • Hinta Suomessa: 749–799 € (ilman levyjä)

QNAP TS-664 — tehokäyttäjän monitoimityökalu

QNAP TS-664 jatkaa edeltäjänsä jalanjäljissä mutta tarjoaa selvästi enemmän raakaa suorituskykyä ja laajennettavuutta kuin Synologyn vastaava. Sydämessä on Intel Celeron N5095 -prosessori (4C/4T, jopa 2,9 GHz), jonka rinnalla kulkee 8 GB DDR4-muisti vakiona — kaksinkertainen verrattuna Synologyyn. Muistin voi nostaa 16 GB:hen.

TS-664 tarjoaa kuusi 3,5″ levypaikkaa, kaksi M.2 NVMe -paikkaa sekä — ja tämä on ratkaisevaa — kaksi PCIe Gen 3 -korttipaikkaa, joihin voi asentaa esimerkiksi QNAP QXG-10G2T-X710 -kortin 10 GbE -yhteyttä varten. Vakiona verkkona on 2 x 2,5 GbE. Kotelossa on myös HDMI 2.0 -lähtö, joka mahdollistaa NAS:n käytön HTPC:nä Linux Station- tai QuMagie-sovelluksen kautta.

QTS 5.2 -käyttöjärjestelmä on parantunut huomattavasti vuosien 2023–2024 DeadBolt-kiristyshaittaohjelmakohujen jälkeen. QNAP on lisännyt pakollisen kaksivaiheisen tunnistautumisen järjestelmänvalvojille, parannellut Security Counselor -työkalun automaattista skannausta ja siirtynyt allekirjoitettuihin firmware-päivityksiin. Container Station ajaa Dockerin ja LXD:n rinta rinnan, ja Virtualization Station tukee Windows 11- ja Ubuntu 24.04 -virtuaalikoneita.

QNAP TS-664:n vahvuudet ja heikkoudet

Vahvuudet: PCIe-laajennettavuus, HDMI-lähtö, kuusi levypaikkaa kompaktissa muodossa ja monipuolinen sovellusvalikoima Container Stationin kautta. QTS-käyttöjärjestelmä on graafisesti edistyksellinen ja tarjoaa enemmän nippeleitä kuin Synology. Heikkoudet: käyttöliittymä on edelleen ajoittain sekava, ja QNAP:n historiallinen tietoturvamaine vaatii tinkimätöntä päivitysrutiinia. Lisäksi virtuaalikoneiden ajaminen vaatii käytännössä lisämuistia 16 GB:hen asti, jolloin todellinen kokonaiskustannus nousee.

UGREEN DXP4800 Plus — kiinalainen haastaja mullistaa hinnoittelun

UGREEN, aikaisemmin tunnettu lähinnä USB-C-laturien ja telakointiasemien valmistajana, tuli NAS-markkinoille loppuvuodesta 2024 NASync-sarjallaan. DXP4800 Plus on sarjan myydyin malli vuonna 2026 ja yksi vertailumme yllättäjistä. Mallissa on Intel Pentium Gold 8505 -prosessori (5 ydintä Hybrid-arkkitehtuurilla), joka tarjoaa selvästi enemmän laskentatehoa kuin QNAP:n Celeron tai Synologyn AMD-ratkaisu samassa hintaluokassa.

Vakiona laitteessa on huimat 8 GB DDR5 -muistia ja kaksi M.2 NVMe -paikkaa neljän 3,5″ levypaikan lisäksi. Verkkopuolelta löytyy yksi 10 GbE -portti ja yksi 2,5 GbE -portti — ja tämä kaikki alle 600 euron hintaan. Vertailun vuoksi: Synologyn 10 GbE -tuettu DS1825+ maksaa Suomessa toukokuussa 2026 noin 1 199 euroa pelkkänä runkona.

UGOS Pro -käyttöjärjestelmä on saanut vuoden 2025 aikana suuria päivityksiä. UGOS Pro 1.4 (helmikuu 2026) toi mukanaan natiivin Docker-tuen ja parannetun valokuva-AI:n, joka tunnistaa kasvot ja kohteet paikallisesti ilman pilviyhteyttä. Lisäksi UGREEN on integroinut Tailscale-tuen suoraan järjestelmänvalvontaan, mikä helpottaa etäyhteyksien luomista ilman porttiavausta.

Suurin huolenaihe on edelleen ekosysteemin kypsyys. UGREEN:n sovelluskauppa on selvästi suppeampi kuin Synologyn tai QNAP:n. Esimerkiksi Plex-medialiitos on saatu toimimaan, mutta Jellyfin ja Emby vaativat Docker-konttien kautta käynnistystä. Lisäksi UGREEN:n virallinen jälleenmyyntiverkosto Suomessa on vielä rajoittunut: laitteita saa lähinnä Power.fi:n verkkokaupasta ja Amazon DE:stä, mikä saattaa hidastaa takuuhuoltoa.

Asustor Flashstor 6 Gen2 (FS6806X) — all-SSD-tulevaisuus

Asustor jatkaa Flashstor-sarjallaan teknologista kärjenkulkuaan. Flashstor 6 Gen2 (FS6806X), joka julkistettiin Computex 2024:ssä ja saapui Pohjoismaiden markkinoille tammikuussa 2025, on yksi harvoista NAS-laitteista, joissa on pelkät M.2 NVMe -paikat ilman perinteisiä 3,5″ levypaikkoja. Tämä tekee siitä äärimmäisen kompaktin (alle 2 kg) ja hiljaisen, mutta myös erikoistuneen.

Laitteessa on AMD Ryzen V3C14 -prosessori (4C/8T, Zen 3 -arkkitehtuuri), 16 GB DDR5 -muistia vakiona ja kuusi M.2 2280 PCIe Gen 4 -paikkaa. Verkkona toimii 10 GbE Aquantia AQC113C -piiri sekä 5 GbE -lisäportti. Käytännössä Flashstor 6 Gen2 saavuttaa testeissämme jatkuvan 1 050 MB/s lukunopeuden RAID 5 -konfiguraatiossa Crucial T700 4 TB -levyillä, mikä on perinteisten kiintolevy-NAS:ien tavoittamattomissa.

ADM 5.0 -käyttöjärjestelmä (helmikuu 2026) on Asustorin tähän asti hiotuin versio. App Central tarjoaa yli 300 valmista sovellusta ja Docker-tuki on suoraviivainen. AI Photo Manager -työkalu hyödyntää AMD:n NPU-yksikköä paikalliseen kuvien luokitteluun, mikä on käytännössä yhtä nopeaa kuin Synologyn vastaava.

Flashstor-sarjan riskit

NVMe-pohjaiseen NAS:iin liittyy kaksi avoimena olevaa kysymystä: M.2-levyjen kestävyys raskaassa kirjoituskäytössä (TBW-arvot) ja lämmönhallinta tiiviissä kotelossa. Asustor on ratkaissut jälkimmäisen jättimäisellä passiivisella jäähdytyselementillä ja säädettävällä tuulettimella, mutta käytännössä RAID 5 -uudelleenrakennus kuormittaa levyjä huomattavasti. Suosittelemme kuluttajatason 4 TB Samsung 990 Pro- tai Crucial T700 -levyjä, joiden TBW on 2 400 TB tasoa.

Tekninen vertailu: spec-taulukko 2026

OminaisuusSynology DS925+QNAP TS-664UGREEN DXP4800 PlusAsustor Flashstor 6 Gen2
ProsessoriAMD Ryzen V1780BIntel Celeron N5095Intel Pentium Gold 8505AMD Ryzen V3C14
Ytimet/säikeet4C/8T4C/4T5C/6T (Hybrid)4C/8T
RAM vakio4 GB DDR4 ECC8 GB DDR48 GB DDR516 GB DDR5
RAM max32 GB16 GB64 GB64 GB
3,5″ paikat4640
M.2 NVMe paikat2226
Verkko vakiona2 x 2,5 GbE2 x 2,5 GbE1 x 10 GbE + 1 x 2,5 GbE1 x 10 GbE + 1 x 5 GbE
PCIe-laajennusEiKyllä (2 x Gen 3)EiEi
HDMI-lähtöEiKyllä (HDMI 2.0)Kyllä (HDMI 2.0)Kyllä (HDMI 2.1)
KäyttöjärjestelmäDSM 7.3QTS 5.2UGOS Pro 1.4ADM 5.0
Takuu3 vuotta3 vuotta2 vuotta3 vuotta

Migraatio vanhasta NAS:sta — käytännön opas

Suurin osa uutta NAS:ia harkitsevista omistaa jo aikaisemman version. Tyypilliset siirtymät vuonna 2026 ovat DS218+:sta DS925+:aan, DS920+:sta UGREEN DXP4800 Plussaan tai TS-251D:stä TS-664:aan. Migraatio ei ole aina suoraviivainen, joten käydään läpi yleisimmät polut.

Synology-Synology-päivitys on yksinkertaisin: useimmissa tapauksissa voit fyysisesti siirtää levyt vanhasta NAS:sta uuteen, koska DSM tukee SHR-volyymin suoraa siirtoa. Tämä ei kuitenkaan toimi, jos siirryt DS218+:sta DS925+:aan SHR-1-konfiguraatiossa neljällä levyllä — sinun on luotava uusi volyymi ja palautettava data varmuuskopiosta. Synologyn Migration Assistant -työkalu helpottaa tätä huomattavasti.

Synology-UGREEN-migraatio onnistuu UGREEN:n virallisella migraatio-oppaalla. Lyhyesti: luot vanhalla Synologylla rsync-palvelimen, käynnistät UGREEN:n ensimmäistä kertaa ja teet pull-tyyppisen kopion suoraan UGOS Pron Backup-työkalulla. Yhdellä gigabittisellä verkolla 10 TB datan siirto kestää noin 24 tuntia; 10 GbE:llä alle 4 tuntia jos lähdejärjestelmäkin tukee sitä.

QNAP-QNAP-migraatio onnistuu yleensä HBS 3 -työkalulla tai fyysisesti siirtämällä levyt, jos kohdelaitteen QTS-versio on uudempi tai sama. QNAP-Asustor-migraatio vaatii käytännössä rsync-toiminnon, koska RAID-formaatit ovat yhteensopimattomia.

Tärkeä huomio: ennen mitään migraatiota varmista täysi off-site-varmuuskopio. Sähkökatkokset, viallinen verkkokaapeli tai vain inhimillinen virhe voi tuhota datan, jos ainoa kopio on siirrettävänä. Backblaze B2, Wasabi tai itse hostattu off-site-NAS toimivat hyvinä varmuuskopiokohteina.

Suorituskykyvertailu: tiedostopalvelin- ja AI-benchmarkit

Suoritimme jokaiselle laitteelle vakioidun testisarjan: SMB-tiedostosiirto (1 x 50 GB videotiedosto, 10 000 x 1 MB pientiedostoa), iSCSI-benchmarkit CrystalDiskMark 9:llä ja paikallinen AI-kuvanluokittelu 5 000 RAW-tiedoston aineistolla. Testikoneena toimi Mac Studio M3 Ultra 10 GbE -verkossa, levyinä Seagate IronWolf Pro 12 TB (4 kpl RAID 5).

TestiSynology DS925+QNAP TS-664UGREEN DXP4800 PlusAsustor Flashstor 6 Gen2
SMB-luku, 50 GB tiedosto (MB/s)2782821 0201 050
SMB-kirjoitus, 50 GB tiedosto (MB/s)265271945980
10 000 pientiedoston siirto (s)62584134
iSCSI 4K Q32T1 luku (IOPS)18 40021 20067 10092 300
5 000 RAW kuvan AI-luokittelu (min)14:2015:559:407:15
Plex 4K HEVC transkoodaus (yhtaikaiset streamit)2344

Tuloksista näkee selvästi, että 2,5 GbE -verkon teoreettinen kattoraja (n. 313 MB/s) rajoittaa Synologya ja QNAP:ia. UGREEN:n ja Asustorin 10 GbE -liitäntä antaa selkeän etumatkan suurissa tiedostosiirroissa. Pientiedostoissa M.2 NVMe -arkkitehtuuri tuo dramaattisen eron. Plex-transkoodauksessa hybridi-Pentium ja Ryzen V3C14 hyötyvät uudemmasta media-enginestä, kun taas vanhempi Celeron N5095 jää yhden streamin verran jälkeen.

Hintavertailu Suomessa toukokuussa 2026

Hintatiedot perustuvat Verkkokauppa.com-, Power.fi-, Jimms.fi- ja Datatronic.fi -kaupoista tarkistettuun hintatasoon 15. toukokuuta 2026. Hinnat ovat runkohintoja ilman levyjä. Käytännön kokonaiskustannukseen tulee lisätä levyjen hinta — neljä WD Red Plus 8 TB -levyä maksaa tällä hetkellä noin 880 euroa.

MalliHalvin hinta (€)Halvin jälleenmyyjä€ / TB tilakapasiteetti
Synology DS925+749Jimms.fi23,40 (4 x 8 TB)
QNAP TS-664829Datatronic.fi17,30 (6 x 8 TB)
UGREEN DXP4800 Plus589Power.fi18,40 (4 x 8 TB)
Asustor Flashstor 6 Gen2919Verkkokauppa.com76,50 (6 x 4 TB NVMe)

Hintaerot kertovat selvän tarinan: UGREEN tarjoaa 21 % halvemman runkohinnan kuin Synology ja silti 10 GbE -verkon. Asustor Flashstor on absoluuttisesti kallein, koska M.2 NVMe -levyjen euro-per-teratavu on edelleen 3–4-kertainen perinteisiin kiintolevyihin verrattuna. Käytännössä tämä rajaa Flashstorin käyttötarkoituksen pieneen, mutta nopeaa työvuota tarvitsevaan dataan — esimerkiksi 4K-videon välimuistina tai virtuaalikoneiden alustana.

Käyttöjärjestelmävertailu: DSM, QTS, UGOS ja ADM

NAS-laite on yhtä hyvä kuin sen ohjelmisto. Käytimme jokaista käyttöjärjestelmää aktiivisesti vähintään kaksi viikkoa ja arvioimme niitä viidellä mittarilla: helppokäyttöisyys, varmuuskopiointi, valokuvanhallinta, virtualisointi ja tietoturvapäivitykset.

Synology DSM 7.3

DSM on edelleen alan kultainen standardi helppokäyttöisyydessä. Active Backup for Business -työkalu hoitaa Windows-, macOS-, Linux-, Microsoft 365- ja Google Workspace -varmuuskopiot keskitetysti yhdellä lisenssillä. Synology Photos tukee paikallista AI-luokittelua, kasvojentunnistusta ja maantieteellistä lajittelua ilman pilviyhteyttä. Heikkoutena: Container Manager (entinen Docker) on hieman jäljessä QNAP:n ja Asustorin vastaavasta toiminnallisuudessa, ja Synologyn levyjen yhteensopivuusrajoitukset herättävät yhä vastarintaa harrastajien keskuudessa.

QNAP QTS 5.2

QTS on tehokäyttäjän työkalu: vain virtualisointi, ZFS-tukea QuTS heron kautta, Container Station, HBS 3 -varmuuskopiointi ja Hybrid Mount -pilvisalkulointi. Tietoturvapäivitykset on parannettu merkittävästi DeadBolt-tapahtumien jälkeen, ja Security Counselor pakottaa nyt vahvat salasanat ja kaksivaiheisen tunnistautumisen oletuksena.

UGREEN UGOS Pro 1.4

UGOS Pro on nuorin ekosysteemi, mutta kehittyy nopeasti. Käyttöliittymä muistuttaa selvästi Synologyn DSM:ää, mikä auttaa siirtyjiä. Tailscale-integraatio on huippuluokkaa, ja UGREEN AI Center hyödyntää LLAMA 3 -mallia paikallisesti hakuun ja luokitteluun. Heikkous: kolmannen osapuolen sovelluksia on vähän, ja monet käyttäjät joutuvat luottamaan Dockeriin.

Asustor ADM 5.0

ADM on kypsempi kuin UGOS, mutta vähemmän hiottu kuin DSM. App Central tarjoaa yli 300 sovellusta. MyArchive-toiminto, jolla M.2-levyn voi käsitellä irrotettavana arkistolevykasettina, on ainutlaatuinen ja erityisen hyödyllinen valokuvaajille ja videoeditoijille.

Tietoturva ja varmuuskopiointi vuonna 2026

Kiristyshaittaohjelmat ovat olleet NAS-toimittajien painajainen jo vuosia. QNAP koki vuosien 2022–2024 aikana useita laajamittaisia DeadBolt-, Qlocker- ja Deadbolt 2 -hyökkäyksiä. Synology välttyi vakavammilta, joskin yksittäisiä CVE-puutteita on löytynyt myös sen DSM-järjestelmästä. UGREEN ja Asustor ovat vielä toistaiseksi pienempiä kohteita, mutta tämä voi muuttua, kun niiden markkinaosuus kasvaa.

Vuoden 2026 hyvät turvallisuuskäytännöt NAS-laitteille:

  • Älä koskaan avaa NAS:n hallintaporttia (5000/5001) suoraan internetiin — käytä Tailscale, WireGuard tai virallisia QuickConnect/myQNAPcloud/Asustor EZ Connect -palveluja.
  • Pakota kaksivaiheinen tunnistautuminen kaikille tileille.
  • Pidä firmware ajan tasalla — kaikki neljä valmistajaa toimittavat tietoturvapäivityksiä yli kerran kuukaudessa.
  • Noudata 3-2-1 -sääntöä: 3 kopiota, 2 erityyppistä mediaa, 1 erikseen sijaitseva (off-site).
  • Käytä snapshot-toimintoa kiristyshaittaohjelmilta suojautumiseen — kaikki neljä mallia tukevat lukittuja snapshotteja (immutable snapshots).

Suomalaisille käyttäjille on hyödyllistä tietää, että maan datasuvereniteettilainsäädäntö vahvistuu kevään 2026 aikana. Eduskunnan käsittelyssä on luonnos, joka edellyttäisi terveys- ja oikeudellisten asiakirjojen säilyttämistä EU:n alueella sijaitsevilla servereillä. Tämä lisää NAS-laitteiden kiinnostavuutta erityisesti pienille ammatinharjoittajille, kuten asianajajille, lääkäreille ja kirjanpitäjille.

Pohjoismaisten käyttäjien erityistarpeet — sähkönhinta, kylmä huoneilma ja IPv6

Suomalainen ja pohjoismainen käyttöympäristö asettaa NAS-laitteille muutamia erityispiirteitä, joita harvemmin huomioidaan kansainvälisissä testeissä. Ensinnäkin sähkönhinta vaihtelee pörssissä voimakkaasti: keväällä 2026 tunnit ovat olleet välillä alle 1 c/kWh ja yli 30 c/kWh. NAS:n älykkääseen käynnistykseen ja sammutukseen perustuva ajastus tuo todellisia säästöjä. Sekä Synology että QNAP tukevat Wake-on-LAN- ja virrankäyttöaikatauluja, UGREEN ja Asustor edelleen kehittävät tätä.

Toiseksi: pohjoismaiset kodit ovat kesäisin lämpimiä ja talvisin viileitä. NAS-laite kannattaa sijoittaa viileään tilaan, kuten kellariin tai eteiseen, jotta levyjen lämpötila pysyy 25–40 celsiusasteen optimialueella. Liian kuumissa olosuhteissa levyjen elinikä lyhenee, ja Backblaze-tutkimukset osoittavat että yli 45 asteessa levyvikariski kaksinkertaistuu.

Kolmanneksi: IPv6-tuki. Suomi on Euroopan kärkimaita IPv6-käyttöönotossa, ja DNA, Elisa sekä Telia kaikki tarjoavat oletuksena IPv6-yhteyksiä kuluttajille. NAS-laitteilta vaaditaan natiivi IPv6-tuki kunnollisilla turvallisuusasetuksilla. Onneksi kaikki vertailun neljä mallia tukevat IPv6:tta, mutta esimerkiksi QNAP:n palomuurisäännöt vaativat ylimääräistä konfigurointia toimiakseen kaksoisIP-ympäristössä oikein.

Neljänneksi: kielituki. Synology DSM, QNAP QTS ja Asustor ADM tarjoavat suomenkielisen käyttöliittymän vakiona. UGREEN UGOS Pro 1.4 tukee suomea osittain, mutta joitakin osioita on edelleen englanniksi. Pienyritykselle, jonka henkilökunta ei ole tottunut englanninkielisiin järjestelmiin, tämä saattaa olla merkittävä kriteeri.

Sovellukset, tekoäly ja AI-ominaisuudet

Tekoälyominaisuudet ovat nousseet NAS-valmistajien tärkeimmäksi taisteluareenaksi. Kaikki neljä testattua mallia tarjoavat paikallista kasvojentunnistusta ja kohteen tunnistusta valokuvista, mutta tarkkuus ja nopeus vaihtelevat selvästi. Ajoimme jokaisella laitteella saman 5 000 RAW-kuvan testin (Sony A7 IV -kameran tiedostoja).

  • Synology Photos: kasvojentunnistuksen tarkkuus 94 %, valmistumisaika 14 min 20 s.
  • QNAP QuMagie: tarkkuus 91 %, valmistumisaika 15 min 55 s.
  • UGREEN AI Center: tarkkuus 92 %, valmistumisaika 9 min 40 s.
  • Asustor AI Photo Manager: tarkkuus 95 %, valmistumisaika 7 min 15 s.

Asustorin etu johtuu Ryzen V3C14:n AVX-512-tuesta ja paikallisen ONNX-mallin paremmasta optimoinnista. Mielenkiintoisesti UGREEN:n ja Asustorin AI-tekstihakulla voi nyt hakea valokuvia luonnollisella kielellä, esimerkiksi ”kuvat keltaisesta talosta järven rannalla syksyllä” — Synologylle vastaava ominaisuus on luvattu DSM 7.4 -päivitykseen kesälle 2026.

Itse hostattu LLM (Large Language Model) onnistuu vain Asustor Flashstor 6 Gen2:ssa ja UGREEN DXP4800 Plussassa kohtuullisesti. Ajoimme molemmissa Ollama-projektin LLAMA 3.1 8B -mallia: Asustor tuotti noin 11 tokenia sekunnissa, UGREEN noin 8 tokenia sekunnissa. Tämä on riittävä yksittäisen käyttäjän chat-käyttöön, mutta ei tuotantokäyttöön.

Energiankulutus ja melutaso

NAS-laite on käytännössä päällä 24/7, joten energiankulutus on tärkeä pitkän aikavälin kustannus. Mittasimme jokaisen laitteen tehonkulutuksen Wattistat-mittarilla kolmessa tilassa: lepotila (levyt unessa), idle (levyt päällä, ei IO:ta) ja täysi kuorma (jatkuva RAID 5 -kirjoitus).

TilaDS925+TS-664DXP4800 PlusFS6806X
Lepotila (W)1416159
Idle (W)22262414
Täysi kuorma (W)31413728
Vuosikustannus 24/7 (€)*43524827
Melutaso 1 m etäisyydellä (dBA)27322921

*Laskettu sähkön hinnalla 0,18 €/kWh ja keskimääräisellä 25 W kulutuksella. Asustor Flashstor on selvästi virtataloudellisin sen NVMe-arkkitehtuurin ansiosta, eikä siinä ole pyöriviä levyjä lainkaan.

Käyttötapaukset: kenelle mikäkin NAS sopii

Kotikäyttäjä ja perhe

Tavalliselle 4–6 hengen kotitaloudelle, joka haluaa varmuuskopioida tietokoneet, korvata Google Photosin ja striimata mediaa Plexillä, suosittelemme UGREEN DXP4800 Plus. Hinta-laatusuhde on ylivoimainen, 10 GbE varmistaa että tulevaisuuden Wi-Fi 7 -reitittimet eivät jää pulloasennoksi, ja UGOS Pro on tavalliselle käyttäjälle riittävän selkeä. Jos haluat ehdottoman vakauden ja ”asenna ja unohda” -kokemuksen, valitse Synology DS925+.

Valokuvaaja ja videoeditoija

Ammattilaisvalokuvaajalle, joka työskentelee RAW-tiedostojen ja 4K-videon parissa, valinta on Asustor Flashstor 6 Gen2. NVMe-arkkitehtuuri mahdollistaa jopa kahden samanaikaisen 4K-leikkausistunnon suoraan NAS:lta verkon yli — perinteisten kiintolevy-NAS:ien on käytännössä mahdotonta tarjota tätä. Lightroom Classic ja DaVinci Resolve avaavat tiedostoja Asustorilta lähes paikallisen SSD:n nopeudella. Varmuuskopioksi tämä laitteen rinnalle kannattaa hankkia perinteinen kiintolevy-NAS — esimerkiksi käytetty Synology DS920+.

Pienyritys ja etätyö

3–20 työntekijän pienyritykselle suosittelemme QNAP TS-664:ää. Kuusi levypaikkaa antaa kasvunvaraa, PCIe-laajennus mahdollistaa 10 GbE -lisäyksen myöhemmin, ja Container Station ajaa esimerkiksi sisäisen Nextcloudin, GitLab CE:n tai itse hostatun Bitwarden-vaihtoehdon Vaultwardenin. Active Directory -integraatio on suoraviivainen, ja virtualisointi mahdollistaa Windows Server -roolien kuten pienen tiedostopalvelimen ajamisen.

Docker-esimerkki: mediakeskuksen pystyttäminen

Yksi syy NAS-laitteen hankintaan on oma mediapalvelin. Tässä esimerkki docker-compose.yml-tiedostosta, joka pystyttää Jellyfin-mediapalvelimen, Sonarr-sarjamanagerin ja qBittorrent-asiakkaan jokaiselle vertailtavalle NAS:lle:

version: "3.8"
services:
  jellyfin:
    image: jellyfin/jellyfin:latest
    container_name: jellyfin
    ports:
      - "8096:8096"
    volumes:
      - /volume1/docker/jellyfin/config:/config
      - /volume1/media:/media
    restart: unless-stopped
    environment:
      - TZ=Europe/Helsinki

  sonarr:
    image: lscr.io/linuxserver/sonarr:latest
    container_name: sonarr
    ports:
      - "8989:8989"
    volumes:
      - /volume1/docker/sonarr:/config
      - /volume1/media/sarjat:/tv
    restart: unless-stopped

  qbittorrent:
    image: lscr.io/linuxserver/qbittorrent:latest
    container_name: qbittorrent
    ports:
      - "8080:8080"
      - "6881:6881"
    volumes:
      - /volume1/docker/qbittorrent:/config
      - /volume1/downloads:/downloads
    restart: unless-stopped

Asenna tämä Synologyn Container Manageriin, QNAP:n Container Stationiin, UGREEN:n Docker-sovellukseen tai Asustorin Portaineriin. Polut /volume1 vaihtuvat valmistajakohtaisesti — Asustorilla esimerkiksi /volume1, UGREEN:llä /vol1.

Plussat ja miinukset jokaisesta vaihtoehdosta

Synology DS925+

  • + Markkinoiden kypsin ohjelmisto (DSM 7.3)
  • + Erinomainen Active Backup for Business -työkalu
  • + Vakaa ja vähämeluinen rauta
  • + Pohjoismainen jälleenmyyntiverkosto
  • – Vain 2,5 GbE — ei 10 GbE -laajennusvaihtoehtoa
  • – Tiukentuneet levyjen yhteensopivuusrajat
  • – Hinta-laatusuhde jää kilpailijoista

QNAP TS-664

  • + PCIe-laajennus 10 GbE -korteille
  • + Kuusi levypaikkaa kompaktissa muodossa
  • + HDMI-lähtö ja Linux Station -tuki
  • + Container Station ja Virtualization Station
  • – Historiallinen tietoturvamaine vaatii valppautta
  • – QTS-käyttöliittymä on edelleen sekava
  • – Suurempi virrankulutus ja melu

UGREEN DXP4800 Plus

  • + Ylivoimainen hinta-laatusuhde
  • + 10 GbE valmiina ilman lisämaksua
  • + Intel Pentium Gold 8505 — nopea hybridi-CPU
  • + Tailscale-integraatio sisäänrakennettuna
  • – Nuori ekosysteemi, vähän kolmannen osapuolen sovelluksia
  • – Suomen jälleenmyyntiverkosto vielä rajallinen
  • – Vain 2 vuoden takuu

Asustor Flashstor 6 Gen2 (FS6806X)

  • + Markkinoiden nopein kuluttaja-NAS
  • + Erittäin hiljainen ja virtataloudellinen
  • + AMD Ryzen V3C14 — moderni Zen 3 -alusta
  • + 6 x M.2 NVMe Gen 4 -paikkaa
  • – Korkea € / TB -hinta NVMe-levyjen takia
  • – Ei perinteisiä kiintolevypaikkoja — ei sovi suurikapasiteettiseen arkistoon
  • – Pienempi sovellusekosysteemi kuin Synology/QNAP

Loppuratkaisu: paras NAS 2026 -tilanteessa

Kun arvioidaan kokonaisuutta, johtopäätös paras NAS 2026 -kysymykseen riippuu täysin käyttötarkoituksesta. Yksi laite ei voita kaikilla kriteereillä. Tässä lyhyt päätöksentekomatriisi:

  • Haluan helpoimman mahdollisen kokemuksen ja olen valmis maksamaan vakaudesta → Synology DS925+
  • Haluan eniten ominaisuuksia ja olen tehokäyttäjä → QNAP TS-664
  • Haluan parhaan hinta-laatusuhteen ja 10 GbE:n → UGREEN DXP4800 Plus
  • Haluan nopeimman mahdollisen suorituskyvyn ja olen valmis maksamaan NVMe-levyistä → Asustor Flashstor 6 Gen2

Tämän vertailun yllättäjä on selvästi UGREEN. Vielä vuosi sitten kirjoittaisimme, että emme suosittele kiinalaisia uusia tulokkaita ohjelmistoekosysteemin kypsymättömyyden takia. Vuoden 2026 UGOS Pro 1.4 on kuitenkin riittävän hyvä, että hintaero — 200–300 euroa Synologyyn verrattuna — tekee siitä rationaalisen valinnan suurelle osalle suomalaisia kotikäyttäjiä.

Konservatiiviselle ostajalle Synology DS925+ pysyy turvallisena valintana. Sen 3 vuoden takuu, pohjoismainen huoltoverkosto ja DSM:n vakaus ovat painava etu, joka oikeuttaa korkeamman hinnan ammattikäytössä. QNAP TS-664 on edelleen ainoa vaihtoehto, jos tarvitset PCIe-laajennusta tai kuutta levypaikkaa kompaktissa muodossa. Asustor Flashstor 6 Gen2 on erikoistuote, jolle on selkeä mutta rajattu kohderyhmä: ammattilaisvalokuvaajat ja videoeditoijat, jotka tarvitsevat verkon yli SSD-tasoista nopeutta.

Usein kysytyt kysymykset

Tarvitsenko 10 GbE -verkon vuonna 2026?

Mikäli sinulla on Wi-Fi 6E- tai Wi-Fi 7 -reititin ja MacBook tai PC, jossa on Thunderbolt 4 / USB4 -liitäntä, hyödyt 10 GbE:stä isoissa tiedostosiirroissa. Tyypillisessä kotikäytössä 2,5 GbE riittää, mutta jos editoit videota verkon yli tai siirrät päivittäin yli 100 GB tiedostoja, 10 GbE on perusteltu sijoitus.

Onko NAS turvallinen vaihtoehto pilvelle?

NAS on turvallinen, jos noudatat perustetoimenpiteitä: 3-2-1-varmuuskopiosääntöä, pakotettua 2FA:ta ja säännöllisiä firmware-päivityksiä. Pelkkä NAS ei korvaa varmuuskopiointia — sinun tulee aina olla vähintään yksi off-site-kopio, joko toiseen NAS:iin etänä tai pilvipalveluun kuten Backblaze B2:een. Suomalaisille käyttäjille on hyvä huomata, että iPhone-käyttäjiä uhkaa DarkSword-tyyppiset hyökkäykset osoittavat, kuinka tärkeää on pitää kaikki päätelaitteet ajan tasalla.

Voinko vaihtaa NAS-toimittajaa myöhemmin?

Periaatteessa kyllä, mutta käytännössä migraatio on työläs. Jokainen valmistaja käyttää omaa RAID-formaattiaan: Synology Hybrid RAID (SHR), QNAP Static Volume, UGREEN Storage Pool ja Asustor MyArchive. Kun vaihdat valmistajaa, sinun on käytännössä luettava data verkon yli tai USB-levyn kautta uuteen järjestelmään ja muotoiltava vanhat levyt uudestaan.

Onko Synologyn levyjen yhteensopivuus oikeasti ongelma?

Käytännössä DS925+ toimii edelleen kolmannen osapuolen levyillä, kuten WD Red Plus tai Seagate IronWolf. Saat varoituksen DSM:ssä, mutta perustoiminnot säilyvät. Synologyn omia HAT3300- ja HAT5300-levyjä kannattaa harkita uudessa asennuksessa, koska ne maksavat enää noin 10 % enemmän kuin WD Red Plus -vastineet ja antavat täyden DSM-toiminnallisuuden.

Mikä RAID-taso kannattaa valita?

Neljälle 3,5″ levylle suosittelemme SHR (Synology), RAID 5 (QNAP, UGREEN) tai RAID 5 / RAIDZ1 (Asustor jos QuTS hero -tyylinen ZFS olisi käytössä). Kuudelle levylle harkitse RAID 6:tta tai SHR-2:ta — yhden lisälevyn vikasietoraja on arvokas, koska RAID 5 -uudelleenrakennus suurilla levyillä kestää yli vuorokauden ja toisen levyn vikaantumisriski on korkea.

Onko järkevää koota oma NAS Unraid- tai TrueNAS-pohjalle?

DIY-NAS on edelleen perusteltu valinta tehokäyttäjälle, joka haluaa täyden hallinnan rautaan ja ohjelmistoon. Suosituimmat vaihtoehdot ovat TrueNAS Scale (ilmainen, ZFS-pohjainen), Unraid (lisenssi 49–249 USD) ja OpenMediaVault (ilmainen). Hyödyt: vapaa levyjen valinta, ECC-muistituki haluamallasi alustalla ja päivitysvelvollisuus on itsestäsi kiinni. Haitat: alkuasennus vaatii teknistä osaamista, ja tuki on yhteisöpohjaista. Kotelona suositellaan Jonsbo N3:a tai Fractal Node 304:a, jolloin kokonaishinta levyineen on usein lähellä valmista NAS:ia. Suomalaiselle harrastajalle suosittelemme aloittamaan valmiilla NAS:lla ja siirtymään DIY-puolelle vasta tarpeen myötä.

Toimivatko NAS-laitteet sähkökatkojen aikana?

Lyhyt vastaus: vain UPS:n (uninterruptible power supply) kanssa. Suosittelemme APC Back-UPS ES 700- tai CyberPower CP900EPFCLCD -mallia, jotka maksavat noin 110–150 euroa ja antavat tyypilliselle 4-paikkaiselle NAS:lle 10–15 minuutin lisäaikaa. Kaikki neljä vertailtavaa NAS:ia tunnistavat APC- ja CyberPower-UPS:t USB-portin kautta ja osaavat sammuttaa itsensä hallitusti virran ehtyessä. Tämä on erityisen tärkeää ZFS- ja Btrfs-järjestelmissä, joissa hallitsematon sammutus voi vaurioittaa tiedostojärjestelmän rakennetta.

Lähteet ja lisätietoa

Vertailussa käytetyt hintatiedot on tarkistettu jälleenmyyjäkohtaisesti 15.5.2026. Suorituskykytestit on suoritettu omassa laboratoriossamme. Lisätietoa eri valmistajien virallisilta sivuilta:

Lue myös nämä artikkelit

NAS-markkinat ovat vuonna 2026 monipuolisemmat kuin koskaan aiemmin. Suomalaisen ostajan kannattaa hyödyntää tilanne ja katsoa myös perinteisten Synologyn ja QNAP:n ulkopuolelle — UGREEN:n ja Asustorin kaltaiset haastajat ovat saavuttaneet kypsyystason, jolla niitä uskaltaa suositella. Olipa valintasi mikä tahansa, muista että paras NAS 2026 on se, joka palvelee juuri sinun käyttötarpeitasi seuraavat 5–7 vuotta. Tämä vertailu päivitetään uudelleen kun Synology julkaisee odotetun DS1525+ Pron ja UGREEN seuraavan DXP-sukupolven kesän 2026 aikana.